۰۲۱-۵۴۷۶۴
رابطه نامشروع از طریق پیام | رابطه نامشروع در تلگرام | مجازات رابطه نامشروع پیامکی و تلفنی

رابطه نامشروع از طریق پیام

رابطه نامشروع از طریق پیام رابطه نامشروع از طریق پیام یا به صورت مجازی و یا حتی تلفنی امروزه بسیار شایع است. یکی از دعاوی خانوادگی که امروزه مطرح می شود و علت خیلی از جدایی ها و طلاق زوجین می باشد  رابطه نامشروع است، رابطه نامشروع به صورت کلی از جرایم منافی عفت محسوب […]

رابطه نامشروع از طریق پیام

رابطه نامشروع از طریق پیام یا به صورت مجازی و یا حتی تلفنی امروزه بسیار شایع است. یکی از دعاوی خانوادگی که امروزه مطرح می شود و علت خیلی از جدایی ها و طلاق زوجین می باشد  رابطه نامشروع است، رابطه نامشروع به صورت کلی از جرایم منافی عفت محسوب می‌شود و از این جهت که موجب برهم زدن نظم و عفت عمومی می باشد نیاز به شاکی خصوصی هم ندارد.

و حتی اگر شاکی خصوصی هم داشته باشد و رضایت دهد باز هم مجازات فرد از بین نمی‌رود بلکه فقط از جهات تخفیف در مجازات محسوب می شود.

 اثبات رابطه نامشروع از جمله مواردی است که به آسانی امکان پذیر نیست بنابراین بهتر است در این زمینه از کمک و راهنمایی یک مشاور یا وکیل دادگستری بهره بگیرید ما نیز در این نوشتار قصد داریم شما را با تعریف رابطه نامشروع و نقش پیام ها در اثبات این رابطه آشنا کنیم.

تماس با وکیل دادگستری

رابطه نامشروع چیست؟

 همان‌طور که می‌دانیم رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار می گیرد، اگر بین زن و مردی که به سن بلوغ رسیده اند رابطه ای خارج از حدود متعارف و حد و حدود قانونی و شرعی شکل بگیرد، بدون اینکه صیغه عقدی جاری شده باشد، آن رابطه نامشروع تلقی می‌شود که می تواند شامل زنا، بغل کردن، بوسیدن، مواردی از این قبیل باشد.

نکته قابل توجه این است که رابطه نامشروع زن شوهردار و اثبات آن به هیچ وجه مهریه را از گردن مرد ساقط نمی کند و در هر صورت مرد موظف به پرداخت مهریه می باشد.

علاوه بر این آقایان باید دقت کنند که از روی شک، توهم، خیال پردازی، و حساسیت‌های بیش از حد این اتهام را نسبت به همسر خود مطرح نکنند چون در صورتی که نتوانند ادعای خود را در دادگاه ثابت کنند و ادله کافی برای اثبات آن نداشته باشند، زن  می تواند طبق قانون ادعای حیثیت کند و از شوهر خود شکایت نماید.

نکته دیگر نیز  این می باشد که در صورتی که مرد همسر خود را با دیگری در حالت زنا ببیند می‌تواند آن فرد را به قتل برساند البته لازمه این اثبات شرایط زنا است و لازم است که مدارک کافی برای اثبات این ادعا داشته باشد تا مجازات نشود.

توجه داشته باشید که در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم نیست حال چه در منزل باشد یا وسیله نقلیه یا هر جای دیگر.

همچنین بخوانید: رابطه نامشروع زن شوهردار

رابطه نامشروع در فضای مجازی

اثبات رابطه نامشروع از طریق پیام 

همانطور که قبلا هم بیان کردیم اثبات رابطه نامشروع امر بسیار مهم و حساسی می‌باشد بنابراین فرد نباید از روی شک و تردید، توهم، یا حساسیت های بیجا چنین اتهامی را به دیگری بزند.

بلکه باید برای اثبات ادعای خود دلایل کافی و مثبت داشته باشد که این دلایل می تواند اقرار، شهادت شهود و یا سایر ادله دیگر باشد.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا پیام هایی که بین دو فرد رد و بدل شده اند می‌توانند بیانگر رابطه نامشروع باشند و حتی اگر این چنین بوده باشد آیا توان اثبات این رابطه را دارند و قاضی می‌تواند صرفا به خاطر وجود تعدادی پیام حکم به رابطه نامشروع صادر کند واز این طریق به مجازات فرد بپردازد یا خیر؟

یکی از مواردی که برای اثبات هر جرمی و حتی رابطه نامشروع کاربرد دارد بحث علم قاضی می باشد بدین معنی که اگر قاضی پرونده براساس شواهد یا امارات و نشانه هایی که در پرونده وجود دارد به این نتیجه و علم برسد که فردی مجرم می باشد یا نمی باشد می‌تواند بر اساس علم خود حکم صادر کند.

بنابراین مواردی از قبیل پیامک، اسکرین شات، عکس و موارد دیگر دلیل تلقی نمی شوند و نمی توان صرفا به خاطر وجود تعدادی پیام بین دو نفر که نامحرم هستند حکم به اثبات رابطه نامشروع داد تنها نقشی که این پیام ها دارد این است که اماره و نشانه تلقی می شوند و می توانند به عنوان علم قاضی و از طریق غیر مستقیم نقش اثباتی داشته باشند .

برای اثبات رابطه نامشروع وجود پیامک، اسکرین شات، عکس و مواردی از این قبیل کفایت نمی کند.

همچنین بخوانید: رابطه نامشروع از طریق پیام ها اثبات می شود؟

دیدگاه ها

 1. حمید گفت:

  سلام
  آقا من ۱۶ سالمه و با یه زنه ۲۴ متاهل رابطه دارم
  این حکمش چیه
  کار بدی انجام نمیدیم

 2. علی رحیمی گفت:

  سلامو خسته نباشید من با پسری در ارتباط بودم ک شکایتی از ایشون شده درباره ثبت ویدیو مبتذل و خلاف شرعی از خانمی در فضای مجازی پس تمام صفحات مجازی ایشون قراره چک بشه ممکنه دادگاه انقلاب اسلامی برای مجازات شرعی سراغ بنده هم بیاید با اینکه من شاکی نیستم ؟

  • مشاور حقوقی گفت:

   سلام وقت بخیر از آن جایی که شما مورد شکایت کیفری در این رابطه واقع نشدید خطری شمارا تهدید نمی کند .

  • مشاور حقوقی گفت:

   برای گرفتن اطلاعات دقیق تر می تونید با این شماره ۰۲۱۵۴۷۶۴ تماس بگیرید و از وکلای متخصص ما در این حوزه مشاوره بگیرید .

 3. کارشناس حقوق گفت:

  سلام لطفا برای دریافت مشاوره تخصصی با این شماره تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۷۶۴