۰۲۱-۵۴۷۶۴
طلاق توافقی | مراحل طلاق توافقی | مدارک طلاق توافقی | مدت طلاق توافقی | وکیل طلاق توافقی

برای گرفتن طلاق توافقی باید چکار کنم؟

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می شود که در آن زن و شوهر به این نتیجه می رسند که نمی‌توانند با هم زندگی کنند و زندگی زناشویی آرامی را ادامه دهند و باید از هم جدا شوند، لذا لازم است که درمورد کلیه مسائل از جمله نفقه ،مهریه ،استرداد جهیزیه ،حضانت فرزندان و ملاقات آن‌ها و سایر موارد توافق کنند تا مشکلی در روند طلاق به وجود نیاید.

طلاق توافقی و مراحل آن یکی از پدیده های شایع در جامعه امروز که در اسلام نیز مورد کراهت زیادی قرار گرفته طلاق است و یکی از انواع طلاق ، طلاق توافقی است.
همچنین بخوانید: انواع طلاق چیست؟
طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می شود که در آن زن و شوهر به این نتیجه می رسند که نمی‌توانند با هم زندگی کنند و زندگی زناشویی آرامی را ادامه دهند و باید از هم جدا شوند، لذا لازم است که درمورد کلیه مسائل از جمله نفقه ،مهریه ،استرداد جهیزیه ،حضانت فرزندان و ملاقات آن‌ها و سایر موارد توافق کنند تا مشکلی در روند طلاق به وجود نیاید. یکی از دلایلی که زوجین به طلاق توافقی روی می آورند این است که فرآیند طلاق وقت گیر است و صبر و حوصله زیادی می‌خواهد یا هم ممکن است طلاق از اول توافقی نبوده است و زن و شوهر در دادگاه علیه هم جنگ و دعوا راه انداخته و بعد از اینکه خسته می شوند تصمیم به طلاق توافقی میگیرند. در این میان ممکن است این تصور اشتباه وجود داشته باشد که طلاق توافقی به معنای بخشیدن مهریه است! در حالی که این موضوع درست نمی باشد و زن و شوهر می توانند هر توافقی را راجع به مهریه انجام دهند چه اینکه زن تمام آن را ببخشد یا بخشی از آن را، یا اینکه نقدی پرداخت شود یا به اقساط. بنابراین اگر خواهان طلاق توافقی هستید با توجه به اینکه فرآیند رفت وآمد به دادگاه و مراحل رسیدگی قضایی از پیچیدگی خاصی برخوردار است و همچنین مستلزم آگاهی از قوانین و مقررات می باشد پیشنهاد می شود با یک وکیل پایه یک دادگستری و یا مشاور حقوقی مشورت کنید و کلیه توافقات لازم را انجام دهید، سپس اقدام به طلاق نمایید. تماس با وکیل دادگستری

مراحل طلاق توافقی

همان طور که قبلا گفته شد زن و شوهری که می خواهند به صورت توافقی جدا شوند ممکن است به یکی از این دو روش اقدام کنند : یا انجام مراحل قضایی توسط خودشان و یا کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری ،مشاور حقوقی و متخصص امر که وقوع و سرعت انجام کار را آسان تر میکند در هر صورت طلاق توافقی مراحلی دارد که لازم است با آن ها آشنا شویم :

مرحله اول

برای گرفتن طلاق توافقی در ابتدا زن وشوهر باید با در دست داشتن عقد نامه یا رونوشت آن که می‌توان آن را از دفتر خانه ای که ازدواجشان را در آن ثبت کرده اند گرفت و همچنین شناسنامه و کارت ملی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه می کنند و دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت می کنند.

مرحله دوم

در این مرحله پیامکی برای ان ها ارسال که در آن شماره پرونده و شعبه رسیدگی کننده مشخص شده است زن و شوهر در تاریخ تعیین شده به دادگاه مراجعه می کنند و دادگاه آن ها را به مشاوره ارجاع می‌دهد.

مرحله سوم

در این مرحله زن و شوهر پس از اینکه به مشاور مراجعه کردند مشاور با آن ها صحبت می‌کند و دلایل طلاق و توافق بر جدایی را از آن ها می پرسد و سعی در صلح و سازش آن ها دارد و همچنین توافقات آن ها در خصوص مهریه ، نفقه ،حضانت فرزندان ، اجرت المثل و سایر موارد را می نویسد وبه امضای طرفین می‌رسد. مشاوره حقوقی

مرحله چهارم

دراین مرحله زن و شوهر به شعبه مربوطه دادگاه مراجعه و دادگاه با توجه به توافق صادره برای آن ها گواهی عدم امکان سازش صادر می کند که معمولا هم حضوری به طرفین ابلاغ می شود. مدت اعتبار این گواهی سه ماه می باشد یعنی اگر ظرف سه ماه زن و شوهر آن را اجرا نکردند دیگر اعتباری ندارد.

مرحله پنجم

در آخرین مرحله هم زن و شوهر یا وکلای آن ها باید به یکی از دفاتر ثبت طلاق مراجعه و با ارائه گواهی عدم امکان سازش اقدام به ثبت آن کنند البته  برای ثبت آن، دفترخانه ها زن را موظف به ارائه ی گواهی عدم بارداری نیز  می کنند زیرا طلاق در دوران بارداری شرایط و مقررات خاص خود را دارد.
همچنین بخوانید: طلاق در دوران بارداری
در ادامه می خواهیم ببینیم که آثار طلاق توافقی چیست و استرداد جهیزیه ،حضانت فرزند به چه نحو خواهد بود؟ در مورد استرداد جهیزیه در طلاق توافقی باید گفت که در زندگی زناشویی یک سری اموال هست که مورد استفاده اختصاصی زن قرار می گیرد و یک سری اموال نیز مورد استفاده اختصاصی مرد، و طبیعتا یکسری اموال نیز هست که مشترک مورد استفاده قرار می گیرد. جهیزیه از آن دست اموالی است که اگر زن هنگام ازدواج دارای جهیزیه بوده باشد هنگام تصمیم بر طلاق توافقی باید در مورد نحوه استرداد جهیزیه نیز به توافق برسند و زمان و مکانی را برای استرداد آن مشخص کنند مثلا زمانی را مشخص کنند که در آن زن به خانه مشترک زوجین رفته و جهیزیه اش را به هر جایی که بخواهد انتقال دهد. اگر در این زمینه توافقی حاصل شد که هیچ وگرنه زن می‌تواند به لیست و اسامی و سیاهه جهیزیه خود که در ابتدای زندگی مشترک به خانه همسر آورده استناد کند و طبق آن استرداد آن را بخواهد مثلا بگوید مواردی که من به عنوان جهیزیه آوردم یخچال بوده، ماشین لباسشویی بوده، گاز بوده و….
همچنین بخوانید: استرداد جهیزیه

در مورد اینکه استرداد جهیزیه در طلاق توافقی به عهده چه دادگاهی هم هست باید بگوییم که بستگی به میزان مبلغ آن دارد اگر میزان مبلغ جهیزیه تا بیست میلیون تومان باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف است و اگر بیشتر از بیست میلیون تومان باشد در صلاحیت دادگاه خانواده است. مسئله دیگر که لازم است به آن پرداخته شود این است که حضانت فرزندان در طلاق توافقی چه می شود؟

یکی از موضوعات مهم و اساسی که در حین طلاق زن وشوهر در دادگاه مطرح می شود مسئله حضانت می باشد. حضانت فرزند به معنای نگهداری و حمایت جسمی و عاطفی از او می باشد که در قانون مدنی ما حضانت فرزندان را هم حق و هم تکلیف والدین قرار داده است یعنی چه؟ یعنی هیچ کدام از آن ها حق ندارد در زمانی که نگهداری طفل برعهده اوست از انجام آن خودداری کند هم چنین برای طرف مقابل حق ملاقات با فرزند وجود دارد. در حالت عادی حضانت فرزندان اعم از دختر و پسر تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از سن هفت سالگی با پدر خواهد بود. زمانی که والدین می خواهند با توافق یکدیگر از هم جدا شوند که همان طلاق توافقی منظور ماست. دادگاه تصمیم در خصوص حضانت فرزند را نیز به توافق آن ها واگذار می کند و در این مورد هر طور که توافق کردند عمل می کنند مثلا ممکن است با اینکه حضانت فرزند تا هفت سالگی با مادر است زن و شوهر توافق کنند که نگهداری دختر سه ساله شان با پدرش باشد. در هر صورت پس از توافق بر حضانت باید درمورد ملاقات طرف دیگر با فرزند ونیز زمان و مکان آن نیز تصمیم گیری کنند.
همچنین بخوانید: شرایط حضانت فرزند
همان طور که دیدیم طلاق توافقی یکی از کم تنش ترین و بی دردسرترین نوع طلاق ها می باشد که از تشکیل پرونده های زیاد و متعدد در دادگستری نیز جلوگیری می کند. در صورتی که از قوانین و مقررات اطلاعات کافی ندارید یا به دلیل ضیق وقت صبر و تحمل انجام مراحل رسیدگی در دادگاه و پیچیدگی های خاص آن را ندارید. می توانید با مراجعه به وکیل دادگستری و یا مشاور حقوقی از عهده انجام آن برآیید.
موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با دراختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص در امور مرتبط با دعاوی حقوقی میتواند در راهیبایی پرونده حقوقی شما موثر واقع شود و درمقابل تضییغ حقوق شما دفاع می نماید. وکیل طلاق توافقی متخصص موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم می تواند در پرونده طلاق توافقی شمارا راهیابی نماید. 

دیدگاه ها