۰۲۱-۵۴۷۶۴
طلاق به درخواست زوج

طلاق به درخواست زوج (مرد)

در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، مرد ملزم به بیان دلیل موجهی برای طلاق زن نیست، اما این امر مانع از حضور مرد در دادگاه و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش، جهت اجرای صیغه طلاق نیست.
دادخواست طلاق به درخواست مرد، به طرفیت همسرش، به دادگاه خانواده محل سکونت همسرش، تقدیم می‌شود و دادگاه شروع به رسیدگی خواهد کرد. 

طبق قانون مدنی ایران و قانون حمایت خانواده، درخواست و حق طلاق در ایران، با مرد است. مرد هر زمان که بخواهد، می‌تواند همسر خود را طلاق دهد.

دادخواست طلاق به درخواست مرد

ثبت صیغه طلاق و جاری کردن آن بدون مراجعه به دادگاه خانواده و أخذ حکم طلاق یا گواهی عدم امکان سازش، حسب مورد، جرم است، مردی که بدون داشتن حکم طلاق، با تبانی سردفتر رسمی طلاق، اقدام به مطلقه نمودن همسر خود نماید،مرتکب جرم شده است.

طبق قانون حمایت خانواده، مرتکب جرم شده و زوج و سردفتر به مجازات مقرر در قانون، محکوم خواهند شد. یکی از الزامات قانون مدنی و قانون حمایت خانواده در پرونده‌های طلاق به درخواست مرد، مراجعه مرد به دادگاه خانواده و تقدیم دادخواست طلاق به درخواست زوج، می‌باشد.

هرچند در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، مرد ملزم به بیان دلیل موجهی برای طلاق زن نیست، اما این امر مانع از حضور مرد در دادگاه و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش، جهت اجرای صیغه طلاق نیست.

دادخواست طلاق به درخواست مرد، به طرفیت همسرش، به دادگاه خانواده محل سکونت همسرش، تقدیم می‌شود و دادگاه شروع به رسیدگی خواهد کرد. 

تماس با وکیل دادگستری

طلاق به درخواست مرد

شروع رسیدگی در دادگاه و ارجاع به داوری

پس از وصول پرونده به شعبه دادگاه خانواده، در صورت تکمیل بودن دادخواست و برگ های ضمیمه و پرداخت هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی، قاضی دادگاه، دستور تعیین وقت رسیدگی به درخواست طلاق مرد را صادر می نماید.

با توجه به اینکه در پرونده‌های طلاق به درخواست مرد و طلاق به درخواست زن، طبق آیه شریفه قرآن و قانون حمایت خانواده، ارجاع به داوری در طلاق، جهت احتمال حل و فصل اختلاف پیش آمده ضرورت دارد، قرار ارجاع امر به داوری، طبق الزام قانون حمایت خانواده، صادر می‌شود و به طرفین پرونده ابلاغ می‌شود تا ظرف یک هفته، نسبت به معرفی داور، با دارا بودن شرایط داوری، به دادگاه اقدام فرمایند

همچنین بخوانید:

شرایط داور در پرونده‌های خانواده

۱٫ حداقل سن سی سال.

۲٫متاهل بودن داور. (خویشاند محرم زن، اگر سابقه تاهل داشته وحال بنا به دلایلی متاهل نباشد، قابل پذیرش است).

۳٫حتی الامکان از خویشاوندان باشد. (در صورت عدم وجود اقارب، امکان معرفی داور غریبه وجود دارد

۴٫آشنا به مسائل اجتماعی، خانوادگی و شرعی.

پس از معرفی داور، از طرف زوجین، داگاه به داوران ابلاغ می‌کند تاظرف بیست روز، با تشکیل حداقل دو جلسه، سعی در رفع خصومت و حل اختلاف نمایند و در غیر این صورت، نظر خود را مبنی بر امکان ادامه زندگی مشترک یا غیر آن به صورت مکتوب، به دادگاه ارائه نمایند.

در صورت عدم معرفی داور از سوی زوجین یا یکی از آن‌ها، ظرف مهلت مقرر، داور از سوی دادگاه با هزینه مرد، تعیین می‌شود.

دادگاه، پس ازدریافت نظر داوران، طبق نظر آن‌ها رأی صادر می نماید و در صورت عدم پذیرش نظر داوران، با ذکر دلیل، و با رد نظریه داوران، رأی مقتضی صادر می نماید.

اما در هر صورت امکان رد درخواست طلاق مرد، به استناد نظر داوران، برای دادگاه مجاز نیست

لازم به ذکر است که داوری در دعاوی خانوادگی، تفاوت اساسی با داوری در قراردادها دارد. داور در پرونده‌های خانواده حق تصمیم‌گیری و صدور رای ندارد.

در یکی از شروط ضمن عقد قید شده است که اگر طلاق به دلیل بدرفتاری یا تخلفات زن نباشد، مرد در هنگام طلاق، مکلف است نصف دارایی خود را که در ایام زندگی مشترک به دست آورده است، به زن تملیک نماید. 

همچنین بخوانید:

 تعیین تکلیف چگونگی پرداخت حقوق مالی زن

زمانی که مرد، اراده خود را برای طلاق دادن زن اعلام می نماید، باید برای پرداخت حقوق مالی زن، تمهیداتی بیاندیشد و نسبت به امور زیر، تعیین تکلیف نماید:

صدور گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق به درخواست مرد

با وصول نظریه داوران و تعیین تکلیف درباره حقوق مالی زوجه، نوبت به صدور رأی دادگاه می رسد. در این مرحله، با توجه به مسائل گفته شده در بالا، در گواهی عدم امکان که توسط قاضی دادگاه و با مشاوره مشاور قضایی خانواده، صادر خواهد شد، تکلیف همه امور مالی و غیر مالی مشخص خواهد شد.

مشاوره حقوقی

پرداخت مطالبات و حقوق مالی زوجه، قبل از اجرای صیغه طلاق 

اما اگر زوجه، رضایت به اجرای صیغه طلاق بدون پرداخت حقوق مالی بدهد، منع قانونی ندارد و یا در مواردی که دادگاه اعسار زوج را پذیرفته باشد، قبل از پرداخت حقوق مالی، اجرای صیغه طلاق طبق دستور دادگاه، امکان پذیر است.

حضانت فرزندان مشترک ونحوه ملاقات آن‌ها، و سایر امور مربوطه، درگواهی عدم امکان سازش، قید می‌شود.

پس ازصدور گواهی عدم امکان سازش و قطعیت آن، ظرف سه ماه باید این گواهی جهت اجرای صیغه طلاق، به دفتر رسمی طلاق، ارائه شود و ثبت طلاق نیز باید ظرف سه ماه از تاریخ تقدیم گواهی، انجام شود.

اگر زوجه حاضر به حضور در دفتر طلاق و اجرای صیغه طلاق نشود، سردفتر، مراتب را به طرفین ابلاغ می‌کند که ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ، در دفتر طلاق حضور یابند و نسبت به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام نمایند.

در صورت عدم حضور زوجه، زوج رأسا و یا توسط وکیل، طلاق را جاری نموده و مراتب توسط سردفتر به اطلاع زوجه خواهد رسید.

مزایای داشتن وکیل در پرونده طلاق به درخواست مرد

داشتن وکیل متخصص در هر امری از امورحقوقی، باعث سرعت بخشیدن درروند انجام کار وجلوگیری ازاتلاف وقت و هزینه رادرپی دارد.  همراهی وکیل متخصص طلاق به درخواست مرد، جنبه های مثبتی دارد که به آنها می پردازیم:

 •  تنظیم صحیح دادخواست و لوایح حقوقی و تشخیص مرجع صالح جهت رسیدگی به درخواست طلاق مرد
 •  تسریع در روند تکمیل پرونده و تعیین وقت رسیدگی
 •  عدم نیاز به حضور موکل، درهیچ یک از مراحل رسیدگی   
 • اجرای رأی طلاق، بدون نیاز به حضور مرد

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم  با گروه وکلای رسمی متشکل از وکلای پایه یک دادگستری، کارشناسان رسمی دادگستری، قضات بازنشسته و اساتید برتر حقوق در ایران، آماده پذیرش کلیه دعاوی عزیزان در پرونده های خانواده، کیفری، حقوقی می باشد.

دیدگاه ها

 1. منوچهر تلارمی گفت:

  با سلام وخسته نباشید
  ایا زوج می تواند با داشتن حکم عدم تمکین و مجوز ازدواج از دادگاه در صورتی که ازدواج هم کرده است همسراول خود را بدون مجوز دادگاه به دلیل نداشتن استطاعت مالی مطلقه کند ؟

  • نادیا رامندی گفت:

   باسلام وقت بخیر
   طلاق به درخواست زوج بدون ارائه حکم عدم تمکین و مجوز دادگاه قابل استماع است و میتواند همسر خود را طلاق دهد اما باید مهریه زوجه را پرداخت نماید. درصورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره ۵۴۷۶۴-۰۲۱ موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم تماس حاصل نماید.