۰۲۱-۵۴۷۶۴

قوه قضاییه با هرنوع زمین خواری برخورد میکند

رییس سازمان بازرسی کل کشور از اصلاح ماده ۱۰۰ کمیسون خبر داد و در ادامه خاطر نشان میکند یکی از عوامل جدی اسیب های حوزه ی زمین خواری عدم بازدارندگی مجازات های تعیین شده است ودرحال انجام پیگیری اصلاح قوانینی است که کارآمدی لازم را نداشتند است.

حجت‌الاسلام و المسلمین درویشیان با مصاحبه در شبکه خبر گفت: قوه قضاییه با هرنوع زمین خواری و تصرف اراضی ملی برخورد می‌کند؛ بارزترین مصادیق آن منطقه لواسانات است. دستگاه قضایی به ویژه در دوره جدید عزم جدی در برخورد با تصرف و تعرض به اراضی ملی دارد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه تاکید کرد: با بیش از ۱۰۰ مورد در سال‌های اخیر برخورد شده است. هیئتی را برای بررسی ساخت و ساز‌ها در لواسانات مستقر کردیم. این شروع کار است و منحصر به لواسان نیست. بخش قابل توجهی‌ها از بازرسی‌ها در سال جاری در حوزه اراضی است.

وی ادامه داد: ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم روستا‌ها صورت گرفته است. در ۴ روستا که بررسی کردیم بیش از ۱۸ هکتار از اراضی مورد تصرف واقع شده و بیش از ۱۲۰۰ مورد ساخت و ساز صورت گرفته که این خلاف قانون است. بعضی مجوز‌های غیرقانونی به این افراد صادر شده است. دستگاه‌های متعددی اقدام به صدور مجوز میکنند که بعضی رعایت ضوابط و مقررات نمی‌شود.

این مقام ارشد در ادامه گفت: یکی از آسیب‌هایی که در حوزه زمین خواری داریم بازدارنده نبودن مجازات‌هایی است که تعیین می‌شود؛ مثلا مجازات‌های تعیین شده در کمیسیون ماده ۱۰۰. یکی از اقدامات درحال انجام پیگیری اصلاح قوانینی است که کارآمدی لازم را نداشتند است. از ۱۶۵ میلیون هکتار اراضی کشور، ۱۳۴میلیون هکتار یعنی ۸۵ درصد آن ملی است و از سال ۸۴ تا ۹۸ سالانه ۴۰هزار هکتار مورد تخریب و تصرف قرار گرفته است. نیاز به اصلاح قوانین برای سخت‌تر شدن مجازات زمین خواری داریم. حدود ۶۰۰ هزار هکتار از مراتع و بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل‌ها مورد تعرض واقع شده و شناسایی شده است و بخشی از آن‌ها شناسایی نیز نشده اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان گفت: بعضا شهرک‌هایی احداث شده مثل باستی‌هیلز سازمان‌یافته و با هماهنگی‌های قبلی بوده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور درپایان متذکر شد: عدم اجرای قانون “حدنگار” و صدور سند برای زمین‌ها (نیمی از اراضی سند ندارد)، عدم اجرای طرح آمایش سرزمین، عدم وجود بانک اطلاعاتی اراضی، عدم تناسب امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی برای صیانت از اراضی ملی، نگاه درآمدی دستگاه‌ها به فروش اراضی و عدم وجود نقشه‌های دقیق حریم شهر‌ها و روستا‌ها از مشکلات صیانت از اراضی ملی است.

دیدگاه ها