۰۲۱-۵۴۷۶۴
تنظیم قراردادکاری

تنظیم قرارداد کاری

تنظیم قرارداد کاری  تنظیم قرارداد کاری  تنظیم قرارداد کاری مقدمه ابتدا به بررسی معنا و مفهوم قرارداد می پردازیم که ماده ۱۸۳ قانون مدنی در خصوص این موضوع بیان کرده : ” عقد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول […]

تنظیم قرارداد کاری  تنظیم قرارداد کاری  تنظیم قرارداد کاری

مقدمه

ابتدا به بررسی معنا و مفهوم قرارداد می پردازیم که ماده ۱۸۳ قانون مدنی در خصوص این موضوع بیان کرده :

” عقد عبارت است از اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد “

در واقع به بیانی دیگر قرارداد ، توافق کتبی طرفین در خصوص معامله ملک یا کالا و یا حتی انجام یکسری امور می باشد .

عقود به دو دسته تقسیم می شوند اعم از عقود معین و عقود غیرمعین .

عقود معین ، عقودی هستند که نام و عنوان و حتی شرایط مشخص شده ای برای آن ها در قانون در نظر گرفته شده مانند عقد اجاره ، عقد بیع ، عقد هبه ، عقد عاریه و …

و در خصوص عقود غیر معین باید گفت که عقودی هستند که در قانون برای آنها عنوان و شرایطی تعیین نشده و همه ی آن قرارداد ها از یکسری شرایط عمومی برخوردارند .

لازم به ذکر است که عقد و قرارداد در لغت هم معنا هستند اما از لحاظ حقوقی تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند و عقود معین و غیر معین از تفاوت های این دو به حساب می آید .

تنظیم قرارداد کاری بین کارفرما و کارگران

قرارداد کاری یا قرارداد کار از انواع قراردادهای مشخص شده در قانون می باشد که قرارداد کاری بین کارگر و کارفرما از انواع آن می باشد.

مطابق ماده ۷ قانون کار، قرارداد کار به معنای قراردادی شفاهی یا کتبی که براساس آن کارگر معتهد می شود که در مقابل حق السعی کاری معین را در مدت زمان موقت یا دائم  برای کارفرما انجام دهد در صورتی که مدت قرارداد تعیین نشود به معنای دائم تلقی می شود.

مطابق ماده ۲ قانون کار، کارگر فردی است که در مقابل حق السعی یا مزد یا سود و حقوق یا سایر مزایا کاری برای کارفرما انجام می دهد. ماده ۳ قانون کار در تعریف کارفرما بیان میکند:  کارفرما شخصی حقوقی یا حقیقی است که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت مزد حق السعی کاری انجام می دهد که کارفرما مسئول تعهداتی است که نمایندگان وی در قبال کارگر به عهده دارند.

برای تنظیم قرارداد کاری بین کارگر و کارفرما باید در این خصوص هریک از طرفین از حقوق خود مطلع باشد تا از تضییع آن جلوگیری و باعث تضمین شدن حقوق خود شود.

بنابراین اگر کارگر یا کارفرما نسبت به حقوق خود یا طرف دیگر قرارداد اطلاعات کافی ندارد ، لازم است که وکیل قرارداد یا مشاوره حقوقی قرارداد کاری بین کارگر و کارفرما را تنظیم نماید.

همچنین بدیهی است که برای نوشتن و تنظیم قرارداد کاری بین کارگر و کارفرما، نکاتی بسیار و فرمتی خاص دارد که باید نسبت به آن اگاه باشید. در ادامه به بحث چگونگی نوشتن قرارداد کاری و نکات آن اشاره خواهیم کرد.  

تنظیم قرارداد کاری درصدی

از انواع دیگر قرارداد کار میتوان به قرارداد کاری درصدی اشاره کرد و به این معناست که براساس این قرارداد پذیرنده کار متعهد میشود که مطابق انتظارات کارفرما کارهای محوله را انجام دهد و در مقابل کارفرما با انعقاد این نوع قرارداد متعهد میشود که علاوه بر حقوق ثابتی که درنظر میگیرد ، درصد معینی از فروش (یا پاداش) را  به کارگر پرداخت کند.

این درصد میتواند بخشی از سود کارفرما نیز باشد. بنابراین زحماتی که طرف مقابل (کارگر) در این نوع از کسب و کار انجام می دهد توسط درصد مشخصی که در قرارداد ذکر شده جبران می گردد.

این قرارداد به دلیل اینکه از انواع قرارداد کار می باشد از لحاظ ماهوی و حقوقی تفاوتی با قرارداد کار ندارد و فقط باید حداقل هایی که در قانون ذکر شده را رعایت کنند مانند ساعت کاری ۸ ساعته در روز و حق الزحمه و پاداش و عیدی وی و پاداش افزایش تولید و سود سالانه سازمان و مزایای غیرنقدی

تنظیم قرارداد کار شرکتی

تنظیم قرارداد کار که کارفرما آن را تنظیم میکند به دو نوع استخدام و قرارداد شرکتی و دولتی تقسیم میشود. که در قرارداد کار شرکتی مسائلی مانند بیمه بازنشستگی و مزایای دیگر مطرح میشود این نوع قرارداد براساس و در چارچوب قانون کار منعقد میشود که میتواند شامل کارهای اموزشی و کاراموزی باشد.

اهمیت داشتن تنظیم قرارداد کاری

 قرارداد کاری بین کارگر و کارفرما به معنای ایجاد رابطه حقوقی بین آنان است که براساس آن کارگر در مقابل کاری که متعهد شده دستمزد به صورت ماهانه یا هفتگی دریافت میکند. باید گفت که در گذشته قرارداد های کاری به صورت شفاهی و براساس اعتماد و اعتبار بوده اما درحال حاضر انواع قراردادها به صورت کتبی تنظیم میشود.

 از لزوم اهمیت تنظیم قرارداد کاری میتوان گفت که امروزه باتوجه به پیچیده شدن روابط کاری و همچنین درصورت رعایت نکردن مفادی از مواردی تعهد شده توسط طرفین می توان با استناد به قرارداد کاری که تنظییم شده از طرق قانونی آن را پیگیری و شخص متخلف را مطابق بند های قرارداد ملزم به رعایت کرد.

همان طور که مشاهده شد تنظیم قرارداد کاری و مفاد و بندهای آن و همچنین ذکر کردن مواردی که طرفین درنظر دارند، کاری بسیار حساس و ضروری است که نیازمند وکیل متخصص قرارداد می باشد.  

مزایای تنظیم قرارداد کاری

از موارد مزایای تنظیم قرارداد کاری باتوجه به نیاز امروزه اشاره میشود:

 • جلوگیری از دعوا احتمالی:

با داشتن یک قرارداد محکم و قوی دیگر نیازی به شکایت و بالا و پایین کردن پله های دادگاه را ندارید و با در دست داشتن قرارداد می توانید طرف مقابل را به رعایت بندها و مفاد قرارداد ملزم نماید.

 • جلوگیری از عدم موفقیت در دعوا :

با نوشتن و تنظیم یک قرارداد کاری مستحکم توسط وکیل و پیش بینی کردن تمام موارد احتمالی توسط وی، دیگرجای ابهامی برای قاضی نمی ماند و این به نفع شماست درنتیجه قاضی  به صراحت میتواند حکم صادر نماید.

 • جلوگیری از طولانی شدن دعوا :

همان طور که گفته شد قراردادی صریح و واضح و مستحکم باشد هیچ گونه ابهاماتی ندارد بنابراین دیگر نیازی به استعلام و نظر کارشناس و تحقیقات محلی نمی باشد درنتیجه قاضی به احتمال قوی به نفع شما حکم صادر می نماید.

 • جلوگیری از اتلاف وقت :

در هر دعوایی که مطرح میشود باعث استرس و ناراحتی اعصاب و همچنین اتلاف وقت شما نیز میشود که همه اینها از خسارات معنوی است که شما دچار آن میشوید. چه بهتر است که با مشورت وکیل تنظیم قرارداد از تمامی این اتفاقات پیشگیری نماید. کما اینکه هزینه ای که شما برای مشاوره با وکیل تنظیم قرارداد برای نوشتن آن پرداخت میکنید بسیار کمتر ار هزینه های گزاف حق الوکاله برای پیگیری پروندتان در دادگاه باید بپردازید.

 • جلوگیری از هزینه های گزاف:

بدیهی است که برای هر دعوای قضایی شما باید هزینه گزاف حق الوکاله و هزینه دادرسی و تمبر و رفت و آمد را تقبل کنید که به نظر اصلا منطقی نیست چراکه شما میتوانید قبل از رسیدن به مرحله قضایی با تنظیم یک قرارداد کاری مستحکم توسط متخصص تنظیم قرارداد کاری  از تمام هزینه های گزافی که ممکن است متحمل شوید جلوگیری نماید.

نحوه نوشتن قرارداد :

هنگام نوشتن قرارداد ، نکاتی وجود دارند که باید به آن ها توجه داشته باشیم که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم  :

 عنوان قرارداد

با نوشتن عنوان قرارداد ، زمینه و موضوع قرارداد مشخص می گردد .

مشخصات طرفین

ذکر مشخصات دقیق طرفین به صورت دقیق و کامل اعم از نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، کد ملی ، سمت آنها و … نکته بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد .

مدت زمان قرارداد

با نوشتن مدت زمان قرارداد ، مدت زمان تعهدات طرفین نیز مشخص می شود .

تاریخ و شماره قرارداد

تاریخ قرارداد باید دقیق ذکر شود در غیر این صورت ممکن است ابطال گردد .

مبلغ دقیق قرارداد

مبلغ قرارداد و حتی نحوه پرداخت آن ( به طور مثال دوره ای یا پرداخت در انتهای کار و … )باید به صورت دقیق در قرارداد ذکر شود .

محل دقیق معامله

در معاملات ملکی باید محل دقیق وقوع ملک ذکر شود .

ضمانت و نحوه اخذ آن

با توجه به این موضوع که قرارداد از چه نوعی است ، ضمانت نیز می تواند تایید یک شخص عاقل و بالغ و یا چک با مبلغی مشخص و قابل قبول باشد .

ذکر تعهدات طرفین

تعهداتی که افراد نسبت به یکدیگر دارند باید به صورت دقیق  و کامل در قرارداد ذکر شود .

موارد فسخ قرارداد

موارد و شرایطی که توسط طرفین مشخص شده و به تایید آن ها رسیده باید به درستی و دقیق ذکر شود تا درصورتی که یکی از طرفین یا هر دو ی آنها بر خلاف آن عمل کرد فسخ قرارداد صورت بگیرد .

 • به پایان رسیدن مدت قرارداد در قراردادهای معین
 • انقضای مدت قرارداد در قراردادهایی که موقت هستند
 • فسخ قرارداد با توجه به بندها و مفادی که در قرارداد پیش بینی شده
 • استعفا دادن کارگر
 • بازنشسته شدن کارگر
 • از کار افتادگی کارگر به طور کلی
 • فوت کارگر

امضای طرفین در انتهای قرارداد

آخرین نکته مهمی که وجود دارد ، تمامی صفحات قرارداد باید توسط طرفیت قرارداد امضا شود .

بدیهی است که وکیل تنظیم قرارداد می تواند به شما این اطمینان را بدهد که قرارداد موردنظر شما به صورت کاملا قانونی و بارعایت تمام نکات لازم تنظیم و نوشته شده است.

حال با توجه به این توضیحات ، ما چندین نوع قرارداد داریم که یکی از انواع آن قرارداد کار می باشد و در ماده ۷ قانون کار ، به این نوع قرارداد اشاره کرده و بیان کرده :

قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن ، کارگر در قبال دریافت حق السعی ، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کار فرما انجام می دهد . 

انواع قرارداد کاری به لحاظ مدت

۱.قرارداد کاری موقت:  

به این معناست که طرفین قرارداد مدت زمان مشخصی را برای شروع و پایان کار خود مشخص نموده اند . و بعد از به پایان رسیدن مدت،  قرارداد خاتمه می یابد. درصورت ذکر نکردن اتمام مدت قرارداد. کارگر میتواند ادعای تمدید آن به صورت شفاهی را داشته باشد اما تمدید کردن قرارداد به معنای دائمی بودن آن نیست.

۲.قرارداد کاری غیر موقت :

این نوع از قرارداد زمان شروع آن مشخص میشود اما پایان آن نامعین می باشد که در این صورت این قرارداد نامحدود و دائمی می باشد.

۳.قرارداد کاری معین :

این قرارداد به معنای آن است که بعد از ایفای تعهد معین و حق السعی معینه قرارداد به پایان می رسد.

۴.قرارداد کاری تمام وقت :

به معنای این است که کارگر باید به میزان ساعات مقرر که در قانون کار ذکر شده به ایفای تعهد خود بپردازد که در روز حداکثر ۸ساعت و در هفته ۴۴ ساعت می باشد.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با دراختیار داشتن وکلای متخصص و مجرب در زمینه تنظیم قرارداد کاری می تواند از حقوق شما در مقابل تضییع آن دفاع نماید و همچنین شمارا در راهیابی پرونده حقوقی و کیفری خود یاری میکند.

 

 

دیدگاه ها