۰۲۱-۵۴۷۶۴
شهرداری بخشی از تقسیمات کشوری است که به صورت یک شرکت مادر با قدرت مستقل اداره می شود.

وکیل شهرداری

تعریف شهرداری شهرداری بخشی از تقسیمات کشوری است که به صورت یک شرکت مادر با قدرت مستقل اداره می شود.  شهرداری در ایران به نهاد اجرایی عمومی و غیر دولتی گفته می شود که زیر نظر شهردار اداره شده و در سراسر جهان و مخصوصا در کشورهای توسعه یافته دارای وظایف مختلف و متعددی می […]

تعریف شهرداری

شهرداری بخشی از تقسیمات کشوری است که به صورت یک شرکت مادر با قدرت مستقل اداره می شود.  شهرداری در ایران به نهاد اجرایی عمومی و غیر دولتی گفته می شود که زیر نظر شهردار اداره شده و در سراسر جهان و مخصوصا در کشورهای توسعه یافته دارای وظایف مختلف و متعددی می باشد.

وظایف شهرداری میان سازمان ها وشرکت های دولتی و غیر دولتی زیادی توزیع شده است. در کل وظایف شهرداری را میتوان به ۵ گروه ذیل تقسیم بندی نمود که شامل وظایف عمرانی، وظایف خدماتی، وظایف نظارتی و حفاظتی، وظایف رفاهی و مدیریت منابع می باشد.

وکیل شهرداری کیست؟

طرح دعوا علیه شهرداری جهت احقاق حق اشخاص حقیقی یا حقوقی با اشراف کامل نسبت به قوانین و مقررات مرتبط در دادگاه صورت میگیرد.

 
با توجه به مقدمه ذکر شده در بالا در مورد این ارگان بزرگ و کلان می توان اظهار کرد که شهرداری از جمله نهاد های شهری محسوب می شود که یقینا برای هر یک از ما پیش آمده است که حتی برای یک بار هم که شده در طول زندگی نیاز داشته ایم که به منظور انجام امور مختلف به آن مراجعه کنیم.

در ادامه باید بگوییم که بعضا به دلایل متعدد و مختلف که ممکن است از نداشتن اطلاع کافی و وافی از قوانین بوده باشد و یا بی اطلاعی از مناسبات و اطلاعات حقوقی بوده است، متاسفانه ما در رسیدن به اهداف خود و یافتن راه حلی برای حل مشکلات پیش آمده در این زمینه موفق نبوده ایم.

در نتیجه، زمانی که ما با این شرایط مواجه میشویم، حل نشدن مشکلات و مسائل کارمان از یطرف و سردرگمی و نداستن اینکه چکاری باید انجام دهیم از سوی دیگر، ما را به یافتن فردی کارامد و متخصص در این زمینه رهنمون می نماید. در این زمان حضور فردی توانمند و آگاه به مسائل حقوقی و آشنا به امور مرتبط با ارگان شهرداری و زیرگروه های آن کمک شایانی به حل و رفع اینچنین موانع و مشکلاتی می نماید. لذا در این زمان است که باید به وکیل شهرداری مراجعه کنیم و از ایشان برای پیش برد اهداف و خواسته هایمان کمک بگیریم.

باید آشکارا بیان کنیم که شکایت از آراء صادره از ارگان های مختلف شهرداری ها، شکایت از تصمیمات این ارگان و شرکت ها و موسسات وابسته به آن و جبران زیان های ناشی از تصمیمات ایشان و احقاق حقوق  افراد متضرر از شهرداری، موضوع و محور درصد قابل توجهی از پرونده ها و دعاوی تشکیل شده در مراجع قضایی از جمله دیوان عدالت اداری کشور را تشکیل می دهد.

 وکیل شهرداری با آگاهی کامل و همه جانبه و تسلط به قوانین و مقررات عام و خاص شهرداری، ارگان ها و موسسات و شرکتهای وابسته به آن، کمیسیون های شهرداری، آئین نامه  ها، بخشنامه ها و تجربیات درخور توجه  می تواند در پیش بردن خواسته های شهروندان و طرح دعاوی علیه شهرداری و گرفتن ثمره و نتیجه کارامد و مطلوب نقش بسزایی در ایفای حقوق مردم داشته و بسیار موثر باشد. یک وکیل شهرداری فردی است که با تکیه بر این توانمندی و آگاهی کامل احقاق حق مراجعه کنندگان را از طریق طرح دعوا تامین کرده و حفظ حقوق ایشان و طرفین را در دعاوی طرح شده و مرتبط به امور شهرداری ها تامین کند و مدافع ایشان در این قبیل دعاوی باشد.

پاسخ به این سوال را می توان بدین گونه داد که سیستم شهرداری بدین گونه است که نهادهای متعددی اقدام به تصویب مقررات و قوانین لازم در زمینه شهرداری می نمایند که برای این ارگان لازم الاتباع بوده و در دعاوی بین شهرداری و شهروندان موثر می باشند.

وکیل شهرداری می بایست آگاهی و تسلط کامل بر این نهادها و مقررات و مصوبات را داشته باشد. اگر بخواهیم برخی از این نهاد ها را نام ببریم ناگزیریم از ذکر این موسسات و نهاده از جمله شورای عالی شهرسازی و معماری، کمیسیون ماده ۵ قانون شورای عالی شهرسازی و معماری، شورای اسلامی شهر و مجلس شورای اسلامی.

البته باید اشاره کنیم که مراجع حل اختلاف در این زمینه بین شهرداری و شهروندان نیز بسیار بوده در حالی که سایر دعاوی که در بیشترین موارد خود، تنها مرجع حل اختلاف دادگاه ها می باشند، در دعاوی بین شهرداری و مردم مراجع متعددی اقدام به حل اختلاف می نمایند از جمله می توان به کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری در مورد حل اختلاف شهرداری و مردم در مورد عوارض، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در مورد اختلافات طرفین در تخلفات ساختمانی، کمیسیون ماده ۹۹ قانون شهرداری در مورد ساخت و سازهای خارج از حریم شهرها و نیزدیوان عدالت اداری در خصوص تخلف از قوانین توسط شهرداری ، اخذ دستور موقت از دیوان عدالت اداری مبنی بر توقیف عملیات اجرایی آراء صادره از کمیسیون های شهرداری، اخذ مجوز پروانه ساختمانی، گواهی پایان کار و اخذ سند مالکیت، وصول مطالبات پیمانکاران از شهرداری، تغییر کاربری املاک از مسکونی به تجاری، مطالبه خسارت از شهرداری دادگاه های عمومی کیفری … نام برد.

حال بیشتر می توانیم پی به این نکته ببریم که یک وکیل شهرداری ضمن آشنایی و شناخت مرجع صالح، با اتکا بر دانش و تحربیات لازم خود در این زمینه، می تواند اقدام به پیگیری امور ودعاوی مردم تا زمان احقاق حقوق ایشان نماید.

 

وکیل پایه یک شهرداری چه وظایفی دارد؟

تسلط کامل نسبت به قوانین مرتبط و تخصص در نحوه طرح دعوا و اعتراض به تصمیمات نهاد ها و سازمان هایی چون شهرداری

 

مراجع رسیدگی به دعاوی مربوط به امور شهرداری کدامند؟

مرجع رسیدگی با توجه به نوع مسئله و اختلاف متفاوت است.

 
 

مرجع رسیدگی به شکایت از شهرداری بسته به اینکه موضوع و مسأله مورد دعوا چه باشد ، متفاوت می باشد. روشن است که شکایت کیفری از شهرداری طبق روال معمول و اصولاً از دادسرای عمومی محل وقوع جرم شروع می گردد.اگر شهرداری و نهادهای وابسته از مقررات دولتی تخلف نمایند، اصولاً رسیدگی به این شکایات در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.

مثلاً شهرداری در فرآیند تملک اراضی و املاک مردم رعایت مقررات قانونی را ننموده است.

اگر مالک در مقام طرح دعوی ابطال تملک برآید رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.

شهرداری ممکن است بر خلاف قانون، پروانه ساختمان صادر نماید یا از صدور پروانه ساختمانی بدون دلیل قانونی خودداری نماید.

رسیدگی به دعاوی مربوط به صدور و ابطال پروانه ساختمانی شهرداری در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.

ممکن است شهرداری در جریان اقدامات خود از قوانین و مقررات تخلف نماید و به اشخاص و شهروندان خسارت وارد شود.

در اینجا متضرر باید ابتدا در دیوان عدالت اداری شکایت نماید و با گرفتن حکمی مبنی بر اثبات تخلف شهرداری ، به استناد آن حکم در دادگاه حقوقی صلاحیتدار علیه شهرداری شکایت نماید.

شوراهای اسلامی شهرها و مراجعی مانند کمیسیون ماده پنج و حتی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و حتی مقامات ارشد شهرداری ، ممکن است مصوبات خلاف قانون داشته باشند.

رسیدگی به مصوباتی که جنبه عمومی و فراگیر دارند در صلاحیت دیوان عدالت اداری است. مثلاً مصوب غیرقانونی درباره اخذ عوارض نقل و انتقال املاک توسط شهرداری

مصوبه مورد نظر ممکن است ، جنبه عمومی نداشته باشد و صرفاً در مورد شخص یا اشخاص معین باشد در این فرض رسیدگی در صلاحیت شعب دیوان عدالت اداری است.

یکی از تفاوت های شکایت از شهرداری در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و شعب دیوان عدالت اداری در این است که :

رسیدگی در شعب دیوان عدالت اداری صرفاً با پرداخت هزینه دادرسی و با احراز ذی نفعی شاکی امکان پذیر است.

ولی در مورد شکایت از مصوبات شهرداری و شوراهای اسلامی شهرها و… در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، این شرایط لازم نیست.

به عبارت دیگر هر شخصی هر چند ذی نفع نباشد می تواند ابطال مصوبات غیر قانونی را مطرح نماید.

از طرفی رسیدگی به شکایت از شهرداری در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، رایگان و بدون پرداخت هزینه دادرسی انجام می گیرد.

یکی از مواردی که در یکی از شعب دیوان عدالت اداری ، راجع به صلاحیت این دیوان برای رسیدگی به شکایت علیه شهرداری درباره خسارت وارده به ملک شاکی در موقع اجرا طرح شهرداری بوجود آمده است و مورد رسیدگی قرار گرفته است ، بحث صلاحیت دیوان برای رسیدگی به چنین دعاوی است

از دیگر مراجع رسیدگی به دعاوی امور مربوط به شهرداری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کمیسیون مندرج در ماده ۸ قانون نوسازی

کمیسیون بند ۲۰ ماده۵۵ قانون شهرداری

کمیسیون ماده ۵ قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

کمیسیون ماده ۷ قانون گسترش فضای سبز شهرها

کمیسیون ماده ۹ قانون زمین شهری

کمیسیون ماده ۸ قانون شهرداری

لازم به ذکر است که تعداد قابل توجهی از پرونده‌ها در مراجع قضایی مرتبط با دعاوی  شهرداری و شهرسازی می‌باشد.

از مهم‌ترین این دعاوی می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱-دعاوی کیفری که شامل تخریب ساختمان، منع از اشتغال به کسب و کار، درگیری و ضرب و جرح به واسطه کارکنان شهرداری و…، می‌باشد.

۲-دعاوی ساختمانی که شامل نوع کاربری ملک، تخلفات مرتبط با ساخت و ساز، تخلفات مربوط به کمیسیون ماده ١٠٠ قانون شهرداری، الزام به صدور پروانه ساخت و…، می‌باشد.

۳-دعاوی قراردادی مرتبط با شهرداری که عبارتند از دعاوی مناقصات و مزایده‌های مربوط به شهرداری، درخواست و مطالبات پیمانکاران ساختمانی، دعاوی قراردادی بین کارمندان شهرداری یا شهرداری با مردم و….

۴-دعاوی عوارض که عبارتند از دعاوی مرتبط با کمیسیون ماده ٧٧ قانون شهرداری، دعاوی مربوط به عوارض ساخت و ساز، دعاوی مربوط به عوارض تابلو و تبلیغات، دعاوی مربوط به عوارض تفکیک و افراز املاک، دعاوی مربوط به صنف‌ها و مشاغل مختلف و….

۵-دعاوی تصرف که شامل رفع ممانعت، مطالبه ارزش و بهای ملک، رفع تصرف عدوانی و…، می‌شود.

دعاوی مربوط به امور شهرداری ها از آن دسته از دعاوی حقوقی به شمار می روند که نیازمند حضور و نظارت مستمر یک فرد متخصص و آگاه به مسائل حقوقی است تا بتواند در کمترین زمان ممکن و نیز با کمترین هزینه نسبت به استیفای حقوق طرفین اقدام نماید. به همین منظور پیشنهاد می شود تا از تجربیات یک وکیل شهرداری در این زمینه بهره مند شوید.

مهترین دعاوی مرتبط با شهرداری کدامند؟

پرونده های مربوط به فعالیت های شهرداری و شهر سازی در حال حاضر در محاکم به وفور مطرح می شوند.

 

وکیل شهرداری خوب چگونه میتواند باعث تسریع روند پیگیری پرونده شود؟

درایت بالا و تجربه در زمینه پرونده های شهرداری، آگاهی از مقررات اخیر التصویب و آشنایی کامل با رویه محاکم

 
 

با توجه به حجم پرونده‌های ورودی به سیستم قضایی، باید نقش یک وکیل خوب و متخصص را در کاهش مخاطرات و زیان های ناشی از این حجم پرونده را قوت ببخشیم و هم اینکه سرعت و دقت رسیدگی‌ به پرونده‌ها به خاطر حضور این قبیل وکلا ، بهبود بخشیده و بالا رود.

در حال حاضر شغل وکالت نیز مثل خیلی از شغل های دیگر به صورت کاملا تخصصی درآمده است. تخصص برخی از وکلا در پرونده های مربوط به ملک و زمین و تخصص برخی دیگر در مسایل خانوادگی است. همچنین بعضی از وکلا در حوزه حقوق تجارت فعالیت می کنند و در قوانین تجاری داخلی و بین المللی تسلط دارند. حتی برخی از آنها متخصص مسایل حقوقی ورزشکارانی مانند فوتبالیست ها می باشند به این معنا که با تسلط بر قوانین نهادهای بین المللی فوتبال همچون فیفا و نهادهای داخلی همچون فدراسیون فوتبال و باشگاه ها، به بازیکنان فوتبال مشاوره داده و قراردادهای آنها را منعقد می کنند.

یک وکیل شهرداری خوب بایستی با داشتن هوش بالا و تجربه کافی مانع زیر پا گذاشتن قوانین ‌شود و از طرفی با تسلط بر قوانین مربوطه و تجربیات کافی باعث تسریع در پیگیری پرونده شود.

 آگاهی و به روز بودن وکیل مسأله مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد؛ یعنی یک وکیل خوب و باسواد علاوه بر داشتن اشراف نسبت به قوانین و تبصره های آن، باید نسبت به آئین نامه ها، بخش نامه ها و همچنین آرای وحدت رویه نیز اطلاعات کافی و به روز داشته باشد، ای بسا که عدم آگاهی او در این زمینه ها موجب شود تا نسبت به قبول یک پرونده ای اقدام کند؛ ولی در ادامه راه متوجه شود که فلان قانون نسخ شده است و بدین ترتیب نتواند به درستی حق موکلش را استیفاء کند.

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در بحث های شهرداری و به خصوص قوانین مربوط به عملیات ساختمانی و احداث بنا را دارند.

برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، موسسه فرهنگ تفاهم  شرایطی از جمله رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل هزینه مشاوره اولیه را از چند وکیل متخصص مطالبه از شهرداری را در نظر گرفته است. کافی است درخواست خود را ثبت فرموده تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل شهرداری بسپاریم؟

توجه به رزومه و تخصص وکلا قبل از اعطای وکالت به جای توجه به تبلیغات

 

وکیل شهرداری حرفه ای چه اختیاراتی دارد؟

 
 
 

هر شغلی دارای یکسری معیارها و ضوابطی می باشد و کسانی که در آن حرفه مشغول به فعالیت هستند باید به آن اصول و ضوابط پایبند باشند. پایبندی هرچه بیشتر این افراد به اصول و ضوابط آن شغل موجب برجسته شدن و امتیاز برای صاحبان آن مشاغل خواهد شد

مراجعه به وکیل خوب و دارای دانش و اطلاعات کافی در زمینه مورد شکایت می تواند نقش مهم و تعیین کننده ای در روند دادرسی و استیفای حقوق بزه دیده یا شخص متضرر داشته باشد.

یک وکیل باید مورد اعتماد باشد‌ و با داشتن مدارک از پرونده‌ی موکل، سوء استفاده نکند.

صادق باشد و از نا آگاهی مردم نسبت به امور اداری و حقوقی استفاده سودجویانه نکند.

در امور علمی و تخصصی خود دارای صلاحیت باشد و از قوانین اطلاع داشته باشد. به دنبال تبلیغ نباشد و رضایت موکل، هدف اصلی او باشد.

رضایت موکل خود را به دست آورد و دنبال سودجویی نباشد. باعث پیچیده شدن فرایند پرونده موکل نشود و روند پرونده را جلو بیندازد.

زودتر از اجرای جلسه در دادگاه حضور داشته باشد. زیرا اتفاق خبر نمی‌ کند.

در جلسه دادگاه لایحه دفاعیه داشته باشد. شاید وقت کافی نداشته باشد.

عدم تخریب همکار برای به دست آوردن موکل داشته باشد‌ و به خاطر بهتر شدن جلوه‌ی کار خود، کار دیگری را نقد و تخریب نکند.

با توجه به امور تخصصی دعاوی شهرداری و کمیسیون های مربوط به آن و استفاده از وکلای متخصص و مجرب در زمینه دعاوی مربوط به شهرداری ، شما عزیزان می توانید با موسسه فرهنگ تفاهم مشورت نمایید واطلاعات لازمه را از ما دریافت کنید.

ارائه مشاوره موثر و تخصصی در دعاوی مربوط به شهرداری توسط تیم حقوقی حرفه ای وکلای پایه یک دادگستری موسسه

حضور در محاکم رسیدگی کننده به اعتراضات نسبت به تصمیمات ارگان ها و نهاد هایی هم چون شهرداری و دفاع از اشخاص حقیقی و حقوقی

تنظیم لایحه و تشکیل پرونده حقوقی

خدمات موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم در پیرامون دعاوی مربوط به شهرداری

مشاوره، وکالت، طرح دعوا و دفاع در انواع دعاوی مرتبط با شهرداری

 

هزینه حق الوکاله وکیل شهرداری در تهران چقدر است؟

با نظر به تعرفه مصوب رییس قوه قضاییه به صورت توافقی بین وکیل و موکل با توجه به شرایط پرونده

 
 

میزان حق الوکاله با توجه به موضوع پرونده، پیچیدگی های آن و مجموع اقدامات مورد نظر جهت رسیدن به نتیجه مطلوب نعیین می شود. همه ساله تعرفه ای توسط رییس قوه قضاییه تصویب می شود که سقف حق الوکاله در دعاوی مختلف با موضوعات مختلف را تعیین می کند اما این مبلغ قطعی نیست.

معمولا حق الوکاله به صورت کاملا توافقی توسط وکیل و موکل تعیین می شود. بدین صورت که مبلغی که در عرف وکلا به عنوان حق الوکاله برای موضوع مورد نظر اخذ می شود، توسط وکیل به موکل اعلام می شود و سپس با مذاکراتی که بین آن ها صورت می گیرد نسبت به مبلغی با یکدیگر به توافق می رسند.

تعداد تخلفات ساختمانی شهر تهران و لزوم وکیل شهرداری در پرونده ها

مناطقتخلفات مسکونیتخلفات تجاریتخلفات اداریتخلفات صنعتی 
وکیل شهرداری منطقه ۱ ۱۴ درصد۱۲/۷ درصد۵/۸۸ درصد۱/۳۱ درصد 
وکیل شهرداری منطقه ۲۷/۰۵ درصد۱۲/۰۲ درصد۱۵/۷ درصد۴/۶ درصد 
وکیل شهرداری منطقه ۳۶/۰۵ درصد۷/۶۳ درصد۳۸/۲ درصد۴/۵۸ درصد 
وکیل شهرداری منطقه ۴۱۶/۳ درصد۱۱/۸۵ درصد۸/۸۲ درصد۴/۵۸ درصد 
وکیل شهرداری منطقه ۵۹/۵ درصد۱۴/۳۶ درصد۱/۶۶ درصد۱۲/۶۶ درصد 
 
 

دیدگاه ها

 1. دکتر جواد گفت:

  من دومشگل در شهرداری دارم یکی در شهرداری منطقه ۱۸ تهرانودیگری در منطقه شهرداری یک تهران.
  در شهرداری منطقه ۱۸۷ در سال ۸۹ یک قطعه زمین ۶۵۰۰۰متر که در رمپ بزرگراه ازادگاتن وسعید اباد قرارداشت ئبه شهرداری واگذ ار نمودم وشهرداری قراربودحدود ۱۰ میلیارد تومان به من بدهد که پساز انتقال سند شهرداری بجای وجه نقفد بمن تراکم داد حال پس از فرزوش اصل ترکم از دادن تشویقی ان که حدود۶۰ در صد میباشد خوداری میکند.
  درمورد شهرداری منطقه یک یک قطعه زمین در درکه تهران که در جوار من ساختمان ۱۲ طبقه دئادهشده وشهرداری موافقت کرده بود که بمن هم همان مقار بدهدولی شورایشهر مخالفت کرد میخواه جواز ساختن بگیرم
  لطفا با تلفن ۰۹۱۲۳۰۵۹۳۵۷تماس بگیریر

  • کارشناس حقوقی گفت:

   سلام با تشکر از انتخاب شما در اسرع وقت کارشناسان حقوقی و وکیل شهرداری موسسه حقوقی با شما ارتباط برقرار خواهد کرد .