۰۲۱-۵۴۷۶۴
لایحه ، نوشته مکتوبی است که هر یک از طرفین دعوا اعم از خواهان یا خوانده دعوا می توانند در طول فرآیند دادرسی و تا قبل از ختم دادرسی تنظیم کنند.

تنظیم لایحه

لایحه چیست اولین پرسشی که ممکن است برای طرفین یک دعوای حقوقی  یا کیفری مطرح شود ، این است که معنی و مفهوم لایحه چیست که در ادامه به توضیح کامل آن می پردازیم. لایحه ، نوشته مکتوبی است که هر یک از طرفین دعوا اعم از خواهان یا خوانده دعوا می توانند در طول فرآیند دادرسی […]

لایحه چیست

اولین پرسشی که ممکن است برای طرفین یک دعوای حقوقی  یا کیفری مطرح شود ، این است که معنی و مفهوم لایحه چیست که در ادامه به توضیح کامل آن می پردازیم.

لایحه ، نوشته مکتوبی است که هر یک از طرفین دعوا اعم از خواهان یا خوانده دعوا می توانند در طول فرآیند دادرسی و تا قبل از ختم دادرسی تنظیم کنند. همچنین بر روی آن ، همه مطالبی را که می خواهند به اطلاع دادگاه برسانند ، قید کنند.

به عبارت دیگر، می توان گفت لایحه ، نوشتارهایی است که از طرف اصحاب دعوا چه دعاوی حقوقی و چه دعاوی کیفری به مقام قضایی تقدیم می‌شود. لازم به ذکر است، در عرف رایج، این نوشتار توسط وکیل نوشته و تدوین می شود.

تماس با وکیل دادگستری

از آنجایی که لایحه ابزار قانونی مناسبی است که به قاضی نیز این فرصت را می دهد که با توجه به متن ارائه شده ، رای شایسته صادر کند.

بنابراین نحوه تنظیم لایحه نقش مهمی در سرنوشت دعوا ایفا می کند. چرا که مستند بودن و مستدل بودن جزییات ذکر شده در آن ، قطعا تاثیر زیادی بر فرایند صدور حکم دادگاه خواهد داشت.

همچنین بخوانید: چگونگی تنظیم دادخواست

نحوه تنظیم لایحه

تنظیم و نگارش لایحه قضایی یا دفاعیه به ویژه در دعاوی کیفری امری است کاملا تخصصی و چون در سرنوشت نهایی دعوا تاثیر به سزایی دارد. در نتیجه حتما می بایست توسط شخصی تنظیم شود که به کلیه جوانب حقوقی و قانونی موضوع آشنا می باشد.

به همین دلیل تنظیم لایحه قضایی و دفاعیه معمولا از جانب وکیل صورت می گیرد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنظیم لوایح قضایی با مراجعه به سامانه عدل ایران و به شیوه کاملا الکترونیکی انجام می شود. در نتیجه برای تنظیم لایحه قضایی و ثبت آن ، نیازی به مراجعه حضوری به دادگاه نمی باشد.

به عنوان سخن نهایی باید گفت میدانیم که این طرح قانونی در دعاوی قانونی و قضایی تأثیرگذار هستند و در روند پرونده نیز تأثیر مثبتی خواهند داشت،اما این نکته قابل ذکر است که اگر به خوبی تنظیم نشوند، می‌توانند در شکست شما مؤثر باشند.

بنابراین اگر لایحه‌نویسی را برای مطرح کردن درخواست خود در دادگاه انتخاب می‌کنید، بهتر است برای این کار با یک وکیل ماهر و متخصص نیز در این باره مشورت کنید و از او برای تنظیم آن مشورت و کمک بگیرید.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار گذاشتن وکلای مجرب و متخصص پایه یک دادگستری حاضر به ارائه خدمات از جمله نوشتن لایحه ، تنظیم دادخواست ، شکوائیه و امور مربوط به آن می باشند. 

تماس با وکیل دادگستری

دیدگاه ها