۰۲۱-۵۴۷۶۴
وکیل گمرک باید نسبت به نهادها و کمیسیون های مختلف گمرک شناخت داشته باشد. بر حوزه صلاحیت هر یک از آن‌ها تسلط داشته باشد.

وکیل گمرک

وکیل گمرک کیست؟ وکیل پایه یک دادگستری است که یک وکیل خبره و متخصص در امور مربوط به سازمان گمرک کشور می باشد. این وکیل علاوه بر تخصص حقوقی باید شناخت و تسلط خوبی بر گروه های مختلف کالا داشته باشند. تسلط بر تعرفه های گمرکی، مسائل و تعرفه های مربوط به حمل و نقل […]

وکیل گمرک کیست؟

وکیل پایه یک دادگستری است که یک وکیل خبره و متخصص در امور مربوط به سازمان گمرک کشور می باشد. این وکیل علاوه بر تخصص حقوقی باید شناخت و تسلط خوبی بر گروه های مختلف کالا داشته باشند. تسلط بر تعرفه های گمرکی، مسائل و تعرفه های مربوط به حمل و نقل و انبارداری. و اطلاع کافی از آخرین تغییرات و ممنوعیت های وضع شده در حوزه واردات و صادرات، قوانین و مقررات مالی. و مسائلی از این قبیل دیگر حوزه هایی است که وکیل گمرکی باید در آن‌ها از تخصص کافی برخوردار باشد.

وکیل گمرک

این شخص باید نسبت به نهادها و کمیسیون های مختلف گمرک شناخت داشته باشد. بر حوزه صلاحیت هر یک از آن‌ها تسلط داشته باشد. همچنین بتواند شکایات و پرونده های مزبور را ابتدا در خود سازمان گمرک کشور و نهادها و کمیسیون های مربوطه پیگیری نماید. و در صورت عدم حصول نتیجه با تسلط بر قوانین و مقررات اقدام به شکایت از تصمیمات گمرک در دیوان عدالت اداری نماید. پس وکیل گمرکی علاوه بر تسلط بر مباحث گمرکی باید با دیوان عدالت اداری و قوانین مربوط به آن نیز آشنایی کافی داشته باشد.

یکی از مهم ترین مسائلی که باعث می شود تعداد وکلای گمرکی خبره و متخصص بسیار محدود باشد، این است که قوانین و مقررات گمرکی به هیچ وجه در دوران تحصیل و در دانشگاه مورد مطالعه قرار نمی گیرند. و وکیل مذکور باید با علاقه و استعداد خود به دنبال مطالعه این حوزه برود و علاوه بر آن در طی سالیان و در جریان پیگیری پرونده های مختلف کسب تجربه نماید.

هزینه حق الوکاله وکیل گمرک

سالانه تعرفه حق الوکاله توسط قوه قضاییه تصویب می شود. و برای دعاوی متنوع و مختلف تعرفه و سقف تعیین می شود. اما این تعرفه نمی تواند به صورت جزئی از تمامی دعاوی و مسائل حقوقی را در بر بگیرد بلکه یک راهنمای کلی است.

غالبا در تعیین میزان حق الوکاله طرفین قرارداد ضمن انعقاد عقد وکالت جهت تعیین حق الوکاله به مذاکره می پردازند. این مذاکره سبب تعیین یک قیمت توافقی خواهد شد. که هر دو طرف قرار داد نسبت به آن رضایت خواهند داشت.

حق الوکاله توافقی، بسته به نوع خدمات حقوقی مورد نیاز شخص مراجعه کننده، نوع مسئله حقوقی، موضوع و محتوای پرونده، سختی کار و فعالیت های لازم جهت به انتها رساندن پرونده اعم از لزوم طرح شکایت، تنظیم لایحه، مراجعه به ارگان ها و سازمان های دولتی متفاوت خواهد بود. تعیین کننده تمامی این خصیصه ها نگاه عرف است.

خدمات موسسه فرهنگ تفاهم در خصوص امور گمرکی

  • ارائه مشاوره موثر در خصوص امور و اختلافات گمرکی، اخذ کارت بازرگانی، حمل و نقل و بارگیری.
  • انجام کلیه امور مربوط به گمرک از قبیل امور صادرات و واردات کالا.
  • ترخیص کالا و آزاد سازی کالا های ضبط شده.
  • بررسی و ارائه مشاوره تخصصی در زمینه قرار داد های خرید کالا از خارج از کشور و صدور کالا از طریق پست.
  • ارائه خدمات حقوقی موثر در امور مربوط به بیمه، انبار داری و حق العمل کاری در گمرک.
  • تهیه و تنظیم لوایح.
  • طرح دعوا.
  • دفاع در کلیه مراجع مربوط اعم از کمیسیون حل اختلاف، دیوان عدالت اداری و سازمان تعزیرات حکومتی.
  • حل و فصل اختلافات گمرکی از طریق داوری.
  • اخذ مجوز های مورد نیاز از وزارت صنایع، بازرگانی، اداره بهداشت و تجهیزات پزشکی اداره استاندارد، معافیت های گمرکی و صادراتی.

همچنین موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم با در اختیار داشتن وکلای متخصص در زمینه گمرک می تواند در مسیر راهیابی پرونده کمک شایانی نماید.

دیدگاه ها